Vivo, dünyanın ilk yuvarlanabilir ekranlı telefonunu geliştiriyor

Çinli teknoloji devleri vivo ve Transsion, akıllı telefon endüstrisini yeniden şekillendirme yarışında iddialı adımlar atıyor. Söz konusu şirketler, dünyanın ilk akar ekranlı (yuvarlanabilir) akıllı telefonunu piyasaya sürme hedefiyle hareket ediyor. Sektör uzmanlarına göre, yeni modelin önümüzdeki yılın sonuna kadar tanıtılması bekleniyor.

Transsion, bu alandaki hedeflerini açıkça dile getiriyor ve hatta geçtiğimiz Eylül ayında Techno Phantom Ultimate ile akar ekran vizyonunu sergiliyor. Bu konsept telefon, 6,55 inçten 7,11 inçe yalnızca yaklaşık 1,3 saniyede sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilen bir ekrana sahip. Ancak mesele sadece boyut değil; bu ekran, 2296×1596 piksel çözünürlük, 388 PPI keskinlik ve tam DCI-P3 renk gamını kapsama vaadi ile de dikkat çekiyor. Ayrıca, bildirimler için tasarlanmış arka taraftaki mini ekran ve kullanıcıların cihazı güvenli bir şekilde tutmalarını sağlayan akıllıca tasarlanmış bir kaymaz arka kapak da ilgi çekici özellikler arasında.

Vivo, dünyanın ilk yuvarlanabilir ekranlı telefonunu geliştiriyor

Peki, bu son teknoloji paneller nereden geliyor? Henüz bir belirsizlik bulunsa da, vivo’nun bu panelleri, sektör liderleri BOE veya Samsung Display’den temin ediyor olabileceği yönünde işaretler bulunuyor. Endüstri uzmanları, BOE’nin bu girişimde daha hevesli bir katılımcı olabileceğini öne sürüyor.

Akar ekran teknolojisi, muhtemelen Samsung’un katlanabilir telefon piyasasındaki başarılarını aşma çabalarının bir sonucu olabilir. Samsung, özellikle Galaxy Fold serisi ile katlanabilir sektörde kendini sağlam bir şekilde konumlandırmış durumda. Royole, “FlexPai” ile dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonunu tanıtsa da, Samsung’un Galaxy Fold modeli konsepti popülerleştiren model oldu.

Çinli akıllı telefon üreticileri, giderek daha zorlayıcı hale gelen bir endüstride kendi yerlerini belirlemek amacıyla akar ekranlara odaklanıyor olabilirler. Samsung da 2025 yılında tanıtılması beklenen akar cihazları keşfediyor, ancak şimdilik ana odağı katlanabilirler üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx